Please help me with my homework!!!! How to solve this problem? Electrons with K=
ID: 1724070 • Letter: P
Question
Please help me with my homework!!!! How to solve this problem?Electrons with K=100eV are directed attwo narrow slits a distance d apart. Ifthe angle between the central maximum of the resulting interferencepattern and the next maximum is to be 1degree , What should dbe?
Answer is 7.04x10-9m Please help me with my homework!!!! How to solve this problem?
Electrons with K=100eV are directed attwo narrow slits a distance d apart. Ifthe angle between the central maximum of the resulting interferencepattern and the next maximum is to be 1degree , What should dbe?
Answer is 7.04x10-9m
Explanation / Answer
The wave length of the electron is = h/(2mK) Here K = 100eV h =6.626*10^-34 Js m=9.11*10^-31kg So = 1.227*10^-10m We have the formula for constructive interferenceis d sin = m Here m =1 =6o On substitution ,we get d = 7.04x10-9m