Two balls are approaching each other head-on. Their velocities are+9.95 and-11.8
ID: 1724128 • Letter: T
Question
Two balls are approaching each other head-on. Their velocities are+9.95 and-11.8 m/s. Determine the velocity of the center of massof the two balls if the mass of one ball (v = 9.95 m/s) is twice the mass of the other ball(v = -11.8 m/s).Enter a number. m/s Determine the velocity of the center of massof the two balls if the mass of one ball (v = 9.95 m/s) is twice the mass of the other ball(v = -11.8 m/s).
Enter a number. m/s Determine the velocity of the center of massof the two balls if the mass of one ball (v = 9.95 m/s) is twice the mass of the other ball(v = -11.8 m/s).
Enter a number. m/s Enter a number.
Explanation / Answer
Velocity of the first ball, V1 = 9.95 m/s Velocity of the second ball, V2 = - 11.8 m/s Mass of the first ball, M1 = 2m Mass of the second ball, M2 = m Velocity of center of mass, Vcm = [ ( M1 V1 + M2V2 ) / ( M1 + M2 ) ] = [ ( 2 m * 9.95 + m * - 11.8 ) / ( 2 m + m ) ] = 2.7 m/s