Please help me with my homework!How to solve this problem? #39 The position of a
ID: 1724219 • Letter: P
Question
Please help me with my homework!How to solve this problem?#39 The position of a 60-gram golf ball sitting on a teeis determined within +- m. what is itsminimum possible energy? Moving at the speed corresponding tothis kinetic energy, how far would the ball move in a year?
Answer is Kmin =2.3x10-56J ; it wouldtravel 2.7x10-20m not very far!
#39 The position of a 60-gram golf ball sitting on a teeis determined within +- m. what is itsminimum possible energy? Moving at the speed corresponding tothis kinetic energy, how far would the ball move in a year?
Answer is Kmin =2.3x10-56J ; it wouldtravel 2.7x10-20m not very far! The position of a 60-gram golf ball sitting on a teeis determined within +- m. what is itsminimum possible energy? Moving at the speed corresponding tothis kinetic energy, how far would the ball move in a year?
Answer is Kmin =2.3x10-56J ; it wouldtravel 2.7x10-20m not very far!
Explanation / Answer
m = 60 g, x = 1 m, uncertainty principle: mxv > h/4 v > h/(4mx) = 8.79*10-28 m/s Kmin = m(v)2/2 =(h/4)2/[2m(x)2] = 2.3 x10-56 J time t = 1 year = 365*24*60*60 s distance = v * t = 2.7 x 10-20 m