A record of travel along a straight path is as follows: (a)Start from rest with constant acceleration of 3.14 m/s2for 17.5 s.;(b) constant velocity for the next .905 min; (c) Constant negativeaccelerationof -8.98 m/s2 for 5.8 s. What is the total displacement x for the complete trip? Answerin units of m. A record of travel along a straight path is as follows: (a)Start from rest with constant acceleration of 3.14 m/s2for 17.5 s.;(b) constant velocity for the next .905 min; (c) Constant negativeaccelerationof -8.98 m/s2 for 5.8 s. What is the total displacement x for the complete trip? Answerin units of m.
Explanation / Answer
s1=ut+1/2*at2 s1=1/2*3.14*17.52 velocity at this end is v=u+at=3.14*17.5 velocity at this end is v=u+at=3.14*17.5 s2=v*0.905 s3=v*5.8+1/2*-8.98*5.82 The total displacement is S=s1+s2+s3 Hence we get by it. The total displacement is S=s1+s2+s3 Hence we get by it.