Can somebody please solve this step by step for me? In the figure below, a 1.0 g
ID: 1746540 • Letter: C
Question
Can somebody please solve this step by step for me?In the figure below, a 1.0 g bullet isfired into a 0.80 kg block attached tothe end of a 0.60 m nonuniform rod of mass 0.50 kg. Theblock-rod-bullet system then rotates in the plane of the figureabout a fixed axis at A. The rotational inertia of the rodalone about that axis at A is 0.060kg·m2. Treat the block as aparticle. (a) What then is the rotational inertia of theblock-rod-bullet system about point A?
1 kg·m2
(b) If the angular speed of the system about A just afterimpact is 4.5 rad/s, what is the bullet's speed just beforeimpact?
2 m/s
Explanation / Answer
The mass of the block Mb = 0.80 kg
mass of bullet mB = 1.0 g
mass of rod mr = 0.50 kg
Rotational inertia of rod Ir = 0.060kg·m2