Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If anyone can help me with this homework problem I would greatlyappreciate it; I

ID: 1749522 • Letter: I

Question

If anyone can help me with this homework problem I would greatlyappreciate it; I've been working on it for a while now and justcannot get it
A cube of woodis tethered to the bottom of a tank by a string to hold itunderwater (Densityw =1000kg/m3).  The tension in thestring is 20N.  Each edge of the cube is0.2m in length.  What is the density of thewood?
Thanks inadvanced!
A cube of woodis tethered to the bottom of a tank by a string to hold itunderwater (Densityw =1000kg/m3).  The tension in thestring is 20N.  Each edge of the cube is0.2m in length.  What is the density of thewood?
Thanks inadvanced!

Explanation / Answer

   Given : Density of water ( w ) = 1000kg/m3 Tention ( T ) = 20 N    g = 9.8 m/s2    T = m g    m = T / g        = 20 / 9.8       = 2.04 kg water = m / V    1000 kg/m3 = 2.04 kg / V     V = 2.04 / 1000        = -------    wood = m / V              = ------ kg / m3 Solve it I hope it helps you Solve it I hope it helps you