The electric motor of a model train accelerates the train fromrest to 0.745 m/s
ID: 1749788 • Letter: T
Question
The electric motor of a model train accelerates the train fromrest to 0.745 m/s in 23.0 ms. The total mass of the train is 875 g.Find the average power delivered to the train during theacceleration.Please help, and show all steps. The electric motor of a model train accelerates the train fromrest to 0.745 m/s in 23.0 ms. The total mass of the train is 875 g.Find the average power delivered to the train during theacceleration.
Please help, and show all steps.
Explanation / Answer
Given, initial velocity, U = 0 m/s Final Velocity , V = 0.745 m/s total time, T = 23ms = 23*10-3 s => Vavg = (V - U)/T = 0.745 / 23*10-3 =32.39 m/s We know that, Pavg = F V = ma*V Now, Using First equation of motion V = U + aT 0.745 = 0 + a*23*10-3 a = 32.39 m/s2 => F = 0.875 * 32.39 = 28.34 N => P = 28.34*0.745 = 21.113 W