Part B Treating him as a particle, what is themagnitude of his acceleration as h
ID: 1755396 • Letter: P
Question
Part B Treating him as a particle, what is themagnitude of his acceleration as he slows down if the accelerationis constant? ANSWER 48.4 m/s2 Part B Treating him as a particle, what is themagnitude of his acceleration as he slows down if the accelerationis constant? ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 ANSWER 48.4 m/s2 Part E- Use Newton's laws and the results of part Bto calculate the force the ground exerts on him while he is slowingdown. Express this force in newtons. ANSWER=4480 N Use Newton's laws and the results of part Bto calculate the force the ground exerts on him while he is slowingdown. Express this force in newtons. ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N ANSWER=4480 N **** PART B AND E ARE CORRECT I JUST ADDEDTHEM AS ADDITIONAL INFORMATION YOU MIGHT NEED TO SOLVE THEPROBLEM***** ***THIS IS WHAT I AM MISSING 1.What is the magnitude of the reaction forceto the force you found in part E?Explanation / Answer
1.According to Newton’s III law of motion, the net forcethat his feet exert on the ground is same as the force that theground exerts on his feet (action – reaction pair)