Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On a spacecraft two engines fire for a time of 595 s. One gives the craft an acc

ID: 1760393 • Letter: O

Question

On a spacecraft two engines fire for a time of 595 s. One gives the craft an acceleration in thex direction of ax = 5.10m/s2, while the other produces an acceleration in they direction of ay = 7.30m/s2. At the end of the firing period, the craft hasvelocity components of vx = 3785 m/s and vy = 5126 m/s. Find the magnitude and direction of theinitial velocity. Express the direction as an angle with respect tothe +x axis. magnitude 1 m/s direction 2° (counterclockwise from the+x direction)
magnitude 1 m/s direction 2° (counterclockwise from the+x direction)

Explanation / Answer

   to get the result we use the equation ofmotion    vox = vx -ax t         = ......... m/ s    voy = vy -ay t         = ......... m/ s    using the pythagorean theorem andtrigonometry, we get that    vo =(vox2 +voy2)         = ..........m /s     = tan-1(voy /vox)       =.........o    vo =(vox2 +voy2)         = ..........m /s     = tan-1(voy /vox)       =.........o