On a spacecraft, two engines are turned on for 488 s at a moment when the veloci
ID: 2112747 • Letter: O
Question
On a spacecraft, two engines are turned on for 488 s at a moment when the velocity of the craft has x and y components of v0x = 3740 m/s and v0y = 7340 m/s. While the engines are firing, the craft undergoes a displacement that has components of x = 2.55 x 106 m and y = 6.40 x 106 m. Find the (a) xand (b) y components of the craft's acceleration.On a spacecraft, two engines are turned on for 488 s at a moment when the velocity of the craft has x and y components of v0x = 3740 m/s and v0y = 7340 m/s. While the engines are firing, the craft undergoes a displacement that has components of x = 2.55 x 106 m and y = 6.40 x 106 m. Find the (a) xand (b) y components of the craft's acceleration.
Question 6
Explanation / Answer
As we know
S= ut + 0.5*a*t^2
Along X Direction
2.55*10^6 = 3740*488 + 0.5*ax*488^2
ax = 6.08775 m/sec^2
Along Y Direction
6.40*10^6 = 7340*488 + 0.5*ay*488^2
ay = 23.667 m/sec^2