I think I was able to solve part a but now I am stuck on partb. A 3.0kg mass is given an initial velocity of 8m/s up anincline that makes an angle of 37 degrees with thehorizontal. a) If the surface of the plane is frictionless, how far up theplane will the block travel before it stops? I think theanswer is 5.42m using the equationv2=v02+2a(R) solving for R b) If the block stops after only traveling 2.5m, what is thecoefficient of kinetic friction between the block and theplane? I think I was able to solve part a but now I am stuck on partb. A 3.0kg mass is given an initial velocity of 8m/s up anincline that makes an angle of 37 degrees with thehorizontal. a) If the surface of the plane is frictionless, how far up theplane will the block travel before it stops? I think theanswer is 5.42m using the equationv2=v02+2a(R) solving for R b) If the block stops after only traveling 2.5m, what is thecoefficient of kinetic friction between the block and theplane?
Explanation / Answer
Initial velocity u = 8 m / s Final velocity v = 0 m/ s distance S = 2.5 m Accleration a = ? from the relation a = [ v ^ 2 - u ^ 2 ] / 2S = -12.8 m / s ^ 2 -[ g sin 37 - g cos 37] =-12.8 5.897 - 7.826 = 12.8 = 0.88