A skater glides along a circular path of radius 4.70 m. (a) If he coasts around
ID: 1762626 • Letter: A
Question
A skater glides along a circular path of radius 4.70 m. (a) If he coasts around onehalf of the circle, find the magnitude of the displacementvector.1 m
(b) Find how far the person skated.
2 m
(c) What is the magnitude of the displacement if he skates all theway around the circle?
3 m (a) If he coasts around onehalf of the circle, find the magnitude of the displacementvector.
1 m
(b) Find how far the person skated.
2 m
(c) What is the magnitude of the displacement if he skates all theway around the circle?
3 m
Explanation / Answer
r = 4.70 m d = 9.4 m2. they skated 1/2 the circumference of the path. circumference = 2pir circumference = 29.53 0.5 * 29.53 = 14.765 m
3. if he skates all the way around the circle he should beback to where he first started, meaning the displacement iszero.