Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map Sapling Learning A space traveller weighs herself on Earth, at a location wh

ID: 1779285 • Letter: M

Question

Map Sapling Learning A space traveller weighs herself on Earth, at a location where the acceleration due to gravity is 9.82 m/s2 and finds a value of 539 N. What is her mass? Number kg The traveller travels to a planet in a neighboring solar system. It is a long trip, but she somehow manages to maintain her physical condition by conscientious exercise and diet control. The acceleration due to gravity on this planet is 13.1 m/s2 What is the travellers mass on the planet? Number kg And her weight there? Number Previous Check AnswerNextExit

Explanation / Answer

Solution:

a) We know that Weight = Mass x gravity

Now, 539 = M x 9.82

=> M = 54.89 kg

b) As mass is a constant quantity that doesn't change , so

=> M = 54.89 Kg

c) Now Using Weight = Mass x Gravity

=> W = 54.89 x 13.1

=> W = 719.03 Kg

Please comment for Queries.

Please Rate thanks.