Course Horne MesteringPhysics Home Work 7-Microsolt Edge mentProblemiD 811778238
ID: 1779459 • Letter: C
Question
Course Horne MesteringPhysics Home Work 7-Microsolt Edge mentProblemiD 811778238offset-next Hoene Work7 Problem 7.17 Ma previous | 13 of 13 return to assignment Part A o Problem 7.17 What is the impulse given to the nail? A 14 kg hammer strikes a nail at a velocily of 76 m/s and comes to rest in a time interval of 81 8 Express your answer to two significant figures and include the appropriate units FAt Value Units My Answers Sve Part B What is the average force acting on the nail? Express your answer to two significant figures and inclade the appropriate units alue Units My Asswers deee Up Provide Feedback O Type here to searchExplanation / Answer
A]
Impulse = change in momentum
=> I = m(v - u) = 14(7.6 - 0) = 106.4 Ns or 106.4 kgm/s
B] F = m(v - u)/t
=> F = 106.4/8.1 x 10-3 = 13135.802 N
this is the average force.