Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Course Home e An Object Is 22.0 Cm From 1 e university physcs with Mo : + Hw 15-

ID: 1793666 • Letter: C

Question

Course Home e An Object Is 22.0 Cm From 1 e university physcs with Mo : + Hw 15- Microsoft Edge https://session masteringphysics.com/myct 980924048offset next w15 Exercise 34.43 Exercise 34.43 Part A Two thin lenses with a focal length of magnitude 6.00 cm, the first diverging and the second conwerging, are located 4.50 cm apart. An object 2.50 mm tall is placed 10.0 em to the left of the first (diverging) lens. How far from this first lens is the final image formed? My Answers Give Up Part B s the final image real or virtual? Correct Part C What is the height of the inal image? 2 3 4 5 6 8 9

Explanation / Answer

f is the focal length of the combination.

1/f = 1/f1 + 1/f2. - d/(f1.f2)

f1 = - 6cm                  

f2 = +6 cm

d = 4.5 cm

1/f = + 4.5/36

f = 8 cm

---------------------

1.

v = uf/(u-f) = 10*8/(10-8) = 40cm

2

v is positive and is on the other side of the lens combination.

Image is Real

3 and 4.

m = -v/u = - 40/10 = -4

Minus indicates that the image is inverted.

The height of the image is 4* 2.50mm = 10 mm

==================================