Course Home a MasteringPhysics: HW-Ch06 CSecure https://session.masteringphysics
ID: 1787076 • Letter: C
Question
Course Home a MasteringPhysics: HW-Ch06 CSecure https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-858158198offset-next HW-Ch0 Item 8 Resources « previous 8 of 10 I next s Item 8 Part A A crate on a motorized cart starts from rest and moves with a constant eastward acceleration of a-2.30 m/s2 .A worker assists the cart by pushing on the crate with a force that is eastward and has magnitude that depends on time according to F(t) = (5.40 N/s)t. what is the instantaneous power supplied by this force at t = 5.00 s ? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. PValue Submit My Answers Give Up Provide FeedbackExplanation / Answer
Power (P) = Force(F) x Velocity(v)
1st equation of motion
v = u + at
v = 0 + (2.30 x 5)
v = 11.5 m/s
Now
F(5 sec) = 5.40 x 5 = 27 N
Now
P = F x V
P = 27 x 11.5
P = 310.5 W