MasteringPhysics: Assignment #03-Chapter 2-Microsoft Edge session.masterin mView
ID: 1779501 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: Assignment #03-Chapter 2-Microsoft Edge session.masterin mView?assignmentProblemID-85718844 4 previcus | 10 af 13 next a Problem 2.60 Part A A stone is thrown vertically upward with a spead of 30.0 m/s How fast is It moving when it resches a height of 32.1m? 18.4 m/s Submit My Anewe Give Up Correct Part B How much time is required lo reach this heighl? If there is more than one answer, separate them by a comma. 4.74, 1.38 Submit My Answera Glve Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Continue 5:58 PM Type here to search 10/16/2017 20Explanation / Answer
by conservation of energy
initial energy = final energy
0.5 * mv^2 = mgh + 0.5 * mv1^2
0.5 * v^2 = gh + 0.5 * v1^2
0.5 * 30^2 = 9.8 * 32.1 + 0.5 * v1^2
v1 = 16.457 m/s
by first equation of motion
v = u + at
16.7 = 30 - 9.8 * t
t = 1.357 sec
time taken to reach this height = 1.357 s