MasteringPhysics: Assignment #7-Google Chrome @ https://session.masteringphysics
ID: 1508492 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: Assignment #7-Google Chrome @ https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-62562681 Engineering Physics Spring 2016 Help | Close Assignment #7 A DC Motor Resources Y previous 2 of 16 next» A DC Motor Part C Compute the emf & A shunt-wound DC motor with the field coils and rotor connected in parallel (see the figure) (Figure 1) operates from a 100 V DC power line. The resista Rf , is 239 . The resistance of the rotor, Rr, is 5.80 When the motor is running, the rotor develops an emf . The motor draws a current of 4.70 A from the line. Friction losses amount to 45.0 W nce of the field windings Submit Hints My Answers Give Up Review Part Figure 1 of 1 Part D Compute the rate of development of thermal energy in the field windings Express your answer in watts. dc , R Pth,windings Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part E Compute the rate Pth,rotor of development of thermal energy in the rotor Express your answer in watts. I'm Cortana. Ask me anything 1:32 AM 4/26/2016Explanation / Answer
part a )
If = 100/239 = 0.4184 A
part b )
rotor current = Ir = Itotal - If
Ir = 4.7 - 0.4184 = 4.2816 A
part c )
V = e + Ir*Rr
e = V -Ir*Rr
e = 100 - (4.2816 * 5.8) = 75.1668 V
part d )
Pf = If^2*Rf = 41.84 W
part e )
Pr = Ir^2*Rr = 106.32567 W
part f)
Pin = 100 * 4.7 = 470 W
part g )
efficiency = Poutput/Pin = (470 - 106.32567 - 41.84 - 45)/470
e = 0.589