Problem 18.47-Enhanced-with Feedback Part A At a coal-burning power plant a stea
ID: 1781269 • Letter: P
Question
Problem 18.47-Enhanced-with Feedback Part A At a coal-burning power plant a steam turbine is operated with a power output of 558 MW. The thermal efficiency of the power plant is 31 %·You may want to At what rate is heat discarded to the environment by this power plant? Express your answer using two significant figures. 1242 Aq, MW My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining; no points deducted Very dlose Check the rounding and number of significant Egures in your inal answ Part B At what rate must heat be supplied to the power plant by buming coal? Express your answer using two significant figures. 1800 Mw My Annwers Give Up Here we learn how to determine at what rate heat must be supplied to a power plant by tu thermal eficiency 3 4 5 2 Tab caps lock hiftExplanation / Answer
31 % = 558 MW
Heat rejected to environment = 100-31 =69 %
69 % = (558/31)*69 =1242 MW
Our answer contain 4 significant figures. We have to enter with two signifcant figures only. So rounding off to two significant figures i.e. 1200 MW