Question #6 (5 points) A man stands with his nose 8 cm from a concave shaving mi
ID: 1782206 • Letter: Q
Question
Question #6 (5 points) A man stands with his nose 8 cm from a concave shaving mirror of radius 32 The distance from the mirror to the image of his nose is: A) 16 cm B) 24 cm C) 32 em D) 8 cm E) 12 cm Question #7 (5 points) A spherical mirror has a focal lengthf=-12 cm. If an ob ect is placed 6 cm in fron of it the image position is: A) at infinity B) 12 cm behind the mirror C) 12 em in front of the mirror D) 4 cm behind the mirror E) 4 cm in front of the mirror Question #8 (5 points) The light waves represented by the three rays shown in the diagram all have the same frequency. 4.7 wavelengths fit into layer 1, 3.2 wavelengths fit into layer 2, and 5.3 wavelengths fit into layer 3. Rank the layers according to the speeds of the waves, greatest to greatest. ayer2 A) 2, 1,3 B) 3, 1.2 C) 3,2.1 D) 1,3.2 E) 1,2,3 Question #9 (5 points) If the electric field in a plane EM wave in vacuum is given by 4i10m10" m -ar), the value of is: A) 9 x 10" rad/s B) 0.01 rad's C) 10 rads D) 9 x 10s rad's E) 100 rad'sExplanation / Answer
6. By using,
1/Di + 1/Do = 1/f
where, f is half of the radius
So, 1/8 + 1/Di = 1/16
1/Di = -1/16
Di = -16 cm
So its a virtual, upright image 16 cm from the mirror