Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question #6 / 15 A manufacturer claims that the meanlifetime, , of its light bul

ID: 2954382 • Letter: Q

Question

Question #6 / 15 A manufacturer claims that the meanlifetime, , of its light bulbs is 44 months. The standarddeviation of these lifetimes is 5 months. Twenty-three bulbs areselected at random, and their mean lifetime is found to be 43months. Assume that the population is normally distributed. Can weconclude, at the 0.05 level of significance, that the meanlifetime of light bulbs made by this manufacturer differs from 44months? Perform a two-tailed test. Then fill in the table below.Carry your intermediate computations to at least three decimalplaces, and round your responses as specified in the table.

ANSWER:
H0:
H1:
Type of test statistic ___________? Options (z, t, chi sqr, f)
Value of test statistic: round at least 3 decimal places.
P VALUE: round 3 decimal places:
Can we support that THE MEAN LIFETIME OF THE BULBS MADE BY THEMANUFACTURER DIFFERS FROM 44 mONTHS? ________ yes or no?

Explanation / Answer

Given =44, s=5, n=23, xbar=43 The test hypothesis is Ho:=44 Ha: not equal 44 The test statistic is t=(xbar-)/(s/n) =(44-43)/(5/sqrt(23)) = 0.959 ˜0.96 P-value is 2*P(t(with df=n-1=22)>0.96)= 0.8262 (check student ttable) Since p-value is greater than =0.025, we do not reject Ho.