Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please include all parts in your answer. Thank you for all your help! 9. Project

ID: 1785847 • Letter: P

Question

Please include all parts in your answer. Thank you for all your help!

9. Projectile Motion from Energy Perspective:8 A projectile of mass 2 kg is fired with a speed of 20ms at an angle of 30° with respect to the horizontal (a) Calculate the initial total energy of the projectile given that the reference point of zero gravitational potential energy at the launch position. (b) Calculate the kinetic energy at the highest vertical position of the projectile. (c) Calculate the gravitational potential energy at the highest vertical position (d) Calculate the maximum height that the projectile reaches

Explanation / Answer

9. (a) total energy = PE + KE

= 0 + (2)(20^2)/2

= 400 J


(b) at highest point, there will be only horizontal direction.

vx = 20 cos30 = 17.32 m/s

KE = 2 x 17.32^2 /2 = 300 J


(C) total energy = PE + KE

400 = 300 + PE

PE = 100 J

(d) PE = m g h

100 = 2 x 9.81 x h

h = 5.10 m