Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 15.45 Part A 30 seconds of exposure to 115 dB sound can damage your hear

ID: 1787724 • Letter: P

Question

Problem 15.45 Part A 30 seconds of exposure to 115 dB sound can damage your hearing, but a much quieter 94 dB may begin to cause damage after 1 hour of continuous exposure. You are going to an outdoor concert, and you'll be standing near a speaker that emits 51 W of acoustic power as a spherical wave. What minimum distance should you be from the speaker to keep the sound intensity level below 94 dB? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. r= 1 Value Units Submit My Answers Give Up Provide Feedback Continue

Explanation / Answer

94 db = 10 log 10 ( I/ 10^-12)

9.4 = log 10 ( I/ 10^-12)

2511886431.51 = I/ 10^-12

I = 2511886431.51 x 10^-12 = 51/ r^2

r^2= 51/ 0.002511

r= 142.515 m apprx