Predict/Calculate Problem 10.59 Part A IP Atwood\'s Machine The two masses (m5.2
ID: 1789084 • Letter: P
Question
Predict/Calculate Problem 10.59 Part A IP Atwood's Machine The two masses (m5.2 kg and m2 2.8 kg ) in the Atwood's machine shown in The Figureare released from rest, with mi at a height of 0.91 m above the floor. When m hits the ground its speed is 1.7 m/s .(Figure 1) Assuming that the pulley is a uniform disk with a radius of 12 cm, outline a strategy that allows you to find the mass of the pulley. You find the initial and final velocities Submit My Answers Give Up Submitted, grade pending Part B Implement the strategy given in part A and determine the pulley's mass. Express your answer using two significant figures. Figure 1of 1 kg Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
PartA] finding acceleration, then tensions and then applying torque equation on the pully.
PartB] Acceleration of masses a = v^2/2s = 1.7^2/[2*0.91] = 1.588 m/s^2
m1g - T1 = m1a
T1 = m1(g-a) = 5.2*(9.8-1.588) = 42.702 N
T2 - m1g = m1a
T2 = m1*(g+a) = 2.8*(9.8+1.588) = 31.886 N
now by torque equation, [T1-T2] r = i alpha where i = 0.5mr^2 and alpha = a/r
T1-T2 = 0.5 ma
42.702-31.886 = 0.5*m*1.588
m = [42.702-31.886]/[ 0.5*1.588]
= 14 kg answer