A 4-kg box is pushed to the right by a force of 4 N for a distance of 10 m . It
ID: 1789439 • Letter: A
Question
A 4-kg box is pushed to the right by a force of 4 N for a distance of 10 m. It has an initial velocity of 4 m/s to the right.
NOTE: Since this problem gives the DISTANCE x traveled, FIRST look at kinetic energy and calculate the NET WORK using Wnet = F x = K. After the kinetic energy values are calculated, then calculate the momenta and impulse values. Remember that on quiz and test problems, you will need to decide which values should be calculated first.
Explanation / Answer
(a) Initial momentum, Pi = m*vi = 4*4 = 16 kg.m/s
(b) acceleration, a = 4/4 = 1 m/s^2
Final velocity, vf -
vf^2 = vi^2 + 2*a*s
=> vf^2 = 4^2 + 2*1*10 = 36
=> vf = 6 m/s
Final momentum, Pf = m*vf = 4*6 = 24 kg.m/s
So, impulse = Pf - Pi = 24 - 16 = 8 kg.m/s
(c) Final momentum, Pf = 24 kg.m/s
(d) Initial KE = (1/2)m*vi^2 = 0.5*4*4^2 = 32 J
(e) Final KE = (1/2)m*vf^2 = 0.5*4*6^2 = 72 J
(f) Change in KE = 72 - 32 = 40 J
(g) vf = vi + a*t
=> 6 = 4 + 1*t
=> t = 2 sec.