Problem 8.51 Part A Suppose the ring rotates once every 4.70 s. If a rider\'s ma
ID: 1792301 • Letter: P
Question
Problem 8.51 Part A Suppose the ring rotates once every 4.70 s. If a rider's mass is 59.0 kg, with how much force does the ring push on her at the top of the ride? Express your answer with the appropriate units. In an amusement park ride called The Roundup. passengers stand inside a 17.0 m-diameter rotating ring. After the ring has acquired sufficient speed, it tilts into a vertical plane, as shown in the figure (Figure 1) ValueUnits Submit My Answers Give Up Part B Suppose the ring rotates once every 4.70 s. If a rider's mass is 59.0 kg, with how much force does the ring push on her at the bottom of the ride? Express your answer with the appropriate units. Figure or 1 ValueUnits Submit My Answers Give Up Rotation Part C axis What is the longest rotation period of the wheel that will prevent the riders from falling off at the top? Express your answer with the appropriate units. ValueUnits Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a) r = d / 2 = 17 / 2 = 8.5 m
w = 2 pi / 4.70 = 1.34 rad/s
centripetal force Fc = m r w2 = 59 * 8.5 * 1.342 = 900 N
Force = 900 N - (59 * 9.8)
= 322 N
b) force at bottom of ride = 900 + (59 * 9.8)
= 1478 N
c) centripetal acceleration = 9.8
r w2 = 9.8
w2 = 9.8 / 8.5
w = 1.07 rad/s
T = 2 pi / w = 2 pi / 1.07
longest rotation period = 5.86 s