Problem 8.52 When a solution containing 8.00 g of NaOH in 50.0 g of water at 25.
ID: 1016272 • Letter: P
Question
Problem 8.52
When a solution containing 8.00 g of NaOH in 50.0 g of water at 25.0 C is added to a solution of 8.00 g of HCl in 250.0 g of water at 25.0 C in a calorimeter, the temperature of the solution increases to 33.5 C.
Part A
Assuming that the specific heat of the solution is 4.18 J/(gC) and that the calorimeter absorbs a negligible amount of heat, calculate H in kilojoules for the reaction
NaOH(aq)+HCl(aq)NaCl(aq)+H2O(l)
Express your answer using two significant figures. NOTE: -11, -1.1x10^1, -11.0 kJ/mol are all incorrect! These are answers ive tried!
Explanation / Answer
consider the total mass of the solution
mass of solution = mass of NaOH + mass of water + mass of HCl + mass of water
mass of solution = 8 + 50 + 8 + 250
mass of solution = 316 g
now
we know that
heat = mass x specific heat x temp change
Q = m x s x dT
given
specific heat = 4.18 J / g C
so
Q = 316 x 4.18 x ( 33.5 - 25)
Q = 11227.48 J
so
heat released by the reaction = 11227.48 J
now
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of NaOH = 8 / 40 = 0.2
moles of HCl = 8 / 36.46 = 0.219
now
consider the given reaction
NaOH + HCl --> NaCl + H20
we can see that
moles of HCl required = moles of NaoH taken
moles of HCl required = 0.2
but
0.219 moles of HCl is present
so
HCl is in excess and NaOH is the limting reagent
now
0.2 moles of NaoH reacts with 0.2 moles of HCl to form the products
so 0.2 moles of NaOH on reaction produces 11227.48 J
now
we know that
dH = amount of heat released / moles of NaoH
dH = -11227.48 / 0.2
dH = -56137
dH = -56.137 x 1000 J /mol
dH = -56.136 kJ /mol
so
the value of dH is -56.137 kJ/mol
the sign is negative because energy is released