Problem 8.53 Part A Mg metal reacts with HCl to produce hydrogen gas Mg(s) +2HCl
ID: 693758 • Letter: P
Question
Problem 8.53 Part A Mg metal reacts with HCl to produce hydrogen gas Mg(s) +2HCl(aq)-MgCl2 (aq) H2 (g) What volume of hydrogen at 0 C and 1.00 atm (STP) is released when 8.15 g of Mg reacts? Express your answer with the appropriate units. v- 22.4 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Part B How many grams of magnesium are needed to prepare 7.70 L of H2 at 730 mmHg and 23 C? Express your answer with the appropriate units. LA m= 1 Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
part A
1 mol Mg = 1 mol H2
no of mol of Mg = 8.15/24 = 0.34 mol
no of mol of H2 = 0.34 mol
volume of H2 = nRT/P
= 0.34*0.0821*273.15/1
= 7.625 L
part B
volume of H2 = nRT/P
7.7 = n*0.0821*296.15/(730/760)
n = no of mol of H2 = 0.304 mol
mass of Mg REQUIRED = 0.304*24 = 7.296 grams
part A
volume of gas = nRT/P
= 4.1*0.0821*(273.15-13)/(0.8)
= 109.46 L
part B
volume of gas = nRT/P
18.0 = 5*0.0821*(273.15+9)/p
p = pressure of gas = 6.434 atm
part C
volume of gas = nRT/P
300 = n*0.0821*(273.15+1285)/1.025
n = no of mol of gas = 2.404 mol
part D
volume of gas = nRT/P
18 = 7.6*0.0821*T/3.6
T = temperature = 103.85 k