Problem 14.34 Part A A cube of ice is taken from the freezer at-65C and placed i
ID: 1793198 • Letter: P
Question
Problem 14.34 Part A A cube of ice is taken from the freezer at-65C and placed in a 85-g aluminum calorimeter filled with 330 g of water at room temperature of 20.0° C. The final situation is observed to be all water at 16.0 °C. The specific heat of ice is 2100 J/kg-C" , the specific heat of aluminum is 900 J /kg-C" , the specific heat of water is is 4186 J/kg C,the heat of fusion of water is 333 kJ/Kg. What was the mass of the ice cube? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. | mValue Units Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
Let us assume that mass of the ice cube = m
Initial temperature of ice =-6.5 C
final temperature of ice = 16 C
so heat gained by ice = heat gained from ice at -6.5 C to ice at 0 C + heat gained from ice at 0 C to water at 0 C + heat gained from water at 0 C to water at 16 C
= mass of ice x specific heat of ice x (0-(-6.5) + mass x heat of fusion + mass x specific heat of water x (16-0)
= m x 2.1 x 6.5 + m x 333 + m x 4.186 x 16 = m x 413.626
In this process, while heat was gained by ice at the same time heat was lost by aluminium and water already present.
so heat lost by aluminium and water
= heat lost by aluminium + heat lost by water
= mass of aluminium x specific heat of aluminium x temperature difference + mass of water x specific heat of water x temperature difference
= 0.085 x 0.9 x (20-16) + 0.33 x 4.186 x (20-16)
= 5.83152
As heat gained by ice = heat lost by aluminium and water ( no heat transfer with the surroundings)
so, m x 413.626 = 5.81352
so, m=0.014 kg or 14 g
so mass of the ice cube =14g
all the best in the course work