Problem 14.36 The evaporation of sweat is an important mechanism for temperature
ID: 1505059 • Letter: P
Question
Problem 14.36 The evaporation of sweat is an important mechanism for temperature control in some warm-blooded animals.
Part A What mass of water must evaporate from the skin of a 65.0 kg man to cool his body 0.750 C? The heat of vaporization of water at body temperature (37.0 C) is 2.42×106J/kg. The specific heat of a typical human body is 3480 J/(kgK). Express your answer in kilograms to three significant figures. m = kg SubmitMy AnswersGive Up
Part B What volume of water must the man drink to replenish the evaporated water? Compare this result with the volume of a soft-drink can, which is 355 cm3 Express your answer in cubic centimeters to three significant figures. V = cm3
Explanation / Answer
a)
mass of the person, mp=65 kg
temperature difference, dT=0.75 oC
use,
Q=mp*C*dT
m*L=mp*C*dT
m*2.42*10^6=65*3480*(0.75)
====> m=0.07 kg
b)
volume=m/rho
v=0.07/1000
v=7*10^-5 m^3
===>
and
v'/v = 3.55*10^-4
v'=(3.55*10^-4)*v