Please be as descriptive as possible when answering #6 6. An electron moves with
ID: 1793697 • Letter: P
Question
Please be as descriptive as possible when answering #6
6. An electron moves within a uniform magnetic field. Its instantaneous velocity is v = vyi+ vzk, where vy = 5 m/s and v, = 3 m/s. The field is given by B = Bi + B,i where B, = 2T and B, = 4T. The charge on the electron is -1.6 x 10-19 C. What force F is exerted on the electron by the magnetic field? 62 + 40 V 53K. 200âm F = 4 (j-.5i +k). F = 3.2 x 10-19 (6i - 3j + 5k) F = 8 (i+j+k) F = 3.2 x 10-19 (j- k) F = 1.28 x 10-18 (j-i-k) q=&x1319; qui 2 + 6 S 3 - 14 15" - 12; +6 -10K 3 mö(61-) -sk.) Page 2Explanation / Answer
F = q(V X B)
= -1.6*10^-19 [ i j k ]
[ 0 5 3]
[2 4 0]
= -1.6*10^-19 [ i(0-12) - j(0 - 6) + k( 0 -10)]
= 3.2*10^-19 [ 6i -3j + 5k ]
so option B) is the correct answer