Assignment #9 Problem 20.15 « previous 3 of 20 next » Problem 20.15 Part A A sph
ID: 1794159 • Letter: A
Question
Assignment #9
Problem 20.15
« previous 3 of 20 next »
Problem 20.15
Part A
A spherical wave with a wavelength of 2.0 m is emitted from the origin. At one instant of time, the phase at r = 4.0 m is rad. At that instant, what is the phase at r = 3.75 m ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the phase at r = 4.5 m at the same instant?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
=Explanation / Answer
a)phase difference = phi2 - phi1 = [2 pi / lambda] (r2 - r1)
phi2 = [2 pi / lambda] (r2 - r1) + phi1
phi2 = [2 pi / 2](3.75 - 4.00) + pi
phi2 = 3/4 * pi rad = 2.36 rad
b) for r= 4.5 m
phi2 = [2 pi / 2](4.5 - 4.00) + pi
phi2 = 3/2 * pi rad = 4.71 rad