Problem 5: A transverse wave traveling on a Slinky8 that is stretched to a total
ID: 1794395 • Letter: P
Question
Problem 5: A transverse wave traveling on a Slinky8 that is stretched to a total length of 3.5 m takes 2.5 s to travel the length of the Slinky and back again. Part (a) What is the speed of the wave, in meters per second? Numeric : A numeric value is expected and not an expression Part (b) Using the same slinky stretched to the same length, a standing wave is created which exhibits of three antinodes and four nodes. At what frequency, in hertz, must the Slinky be oscillating? Numerie A numeric value is expected and not an expression. Part (c) Since a Slinky can have traveling transverse waves on it, we can define a tension in it as if it were a string. If the total mass of this Slinky is 460 g, what is the "effective tension", in newtons? Numeric A numeric value is expected and not an expression Teff =Explanation / Answer
L = 3.5 m, t = 2.5 s
a) v = d / t = 2 * 3.5 / 2.5
speed of the wave = 2.8 m/s
b) L = 3 lambda / 2
3.5 = 3 * lambda / 2
lambda = 2.33 m
f = v / lambda = 2.8 / 2.33
frequency = 1.2 Hz
c) m = 460 g = 460 * 10-3 kg
v = sqrt [T / mu]
2.8 = sqrt [T / [0.460/3.5]]
2.82 = T / 0.131
effective tension T = 1.03 N