Consider a square container 1 m on each inner side, as shown below. The containe
ID: 1819418 • Letter: C
Question
Consider a square container 1 m on each inner side, as shown below. The
container is very long, hence the ends may be neglected, and the container treated as a 4-sided enclosure. The bottom surface is maintained at a temperature T1 = 800 K, and the top surface is maintained at temperature T3 = 350 K. The left and right surfaces are perfectly insulated. There is not convection heat transfer within the box. All four surfaces are Gray, Diffuse and Opaque with the following emissivities: 1 = 0.8, 2 = 0.6, 3 = 1.0, and 4 = 0.6.
a) Calculate T2 and T4 under steady-state conditions.
b) How much power per unit length (W/m) is required to maintain
the base temperature of T1 = 800 K?
Explanation / Answer
this should help.god bless. https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:pRAOiKwWBvoJ:nptel.iitm.ac.in/courses/Webcourse-contents/IISc-BANG/Heat%2520and%2520Mass%2520Transfer/pdf/M2/WE_M2.pdf+The+bottom+surface+is+maintained+at+a+temperature+T1+%3D+800+K&hl=en&gl=in&pid=bl&srcid=ADGEESj8QO4o5sMI9uzgGz1wYN_BytF9m2k9oR5U2ylahhwuap7soyKRt3H1ko0nCqih8q4ViknM9DaUZUCR4VreENGTmpThrBT3UkaOE172CLSOWBUN8Rs_jCmNYrWtxFHiElkXTH1E&sig=AHIEtbTpg-SvXFVLPK_92zOe6WLRHLxDuQ