In the figure below, h = 86.1 meters. Calculate the maximum energy per unit mass
ID: 1861463 • Letter: I
Question
In the figure below, h = 86.1 meters. Calculate the maximum energy per unit mass that the ideal turbine can extract from the water. Take the density of water to be 1000 kg/m3 and atmospheric pressure to be 101.325 kPa. Enter your answer in Joules to two decimal places.
In the figure below, h = 86.1 meters. Calculate the maximum energy per unit mass that the ideal turbine can extract from the water. Take the density of water to be 1000 kg/m3 and atmospheric pressure to be 101.325 kPa. Enter your answer in Joules to two decimal places.Explanation / Answer
atmospheric pressure is same on both the side
maximum Energy per Unit maa=mgH/m
=851.6 J/kg