In the figure below, let L = 125 cm and d = 0.215 cm. The slits are illuminated
ID: 1625256 • Letter: I
Question
In the figure below, let L = 125 cm and d = 0.215 cm. The slits are illuminated with coherent 600-nm light. Calculate the distance y from the central maximum for which the average intensity on the screen is 75.0% of the maximum.
I'm having trouble correctly calculating the answer. Please see image below
Explanation / Answer
I think you did mistake in cos-1(0.75) part which should be 0.523599 radian and now multiplied by other factors gives
0.5814 x 10-4 m = 0.058 mm