In the figure below, m 1 = 3.4 kg, m 2 = 5.0 kg, and the coefficient of kinetic
ID: 2136823 • Letter: I
Question
In the figure below, m1 = 3.4 kg, m2 = 5.0 kg, and the coefficient of kinetic friction between the inclined plane and the 3.4-kg block is ?k = 0.24. Find the magnitude of the acceleration of the masses and the tension in the cord.
a = m/s2 T = N In the figure below, m1 = 3.4 kg, m2 = 5.0 kg, and the coefficient of kinetic friction between the inclined plane and the 3.4-kg block is ?k = 0.24. Find the magnitude of the acceleration of the masses and the tension in the cord.Explanation / Answer
m2 g -T = m2 a
T - mue*m1*g*cos30 - m1*g*sin30 = m1*a
a =( m2*g - mue*m1*g*cos30 - m1*g*sin30) / (m1+m2)
a = ((5*9.8)- (.24*3.4*9.8*cos30)-(3.4*9.8*sin30))/(3.4+5)
a = 3.02 m/s^2
T = m2*(g-a) = 33.85 N