Class ManagementHelp lomework-Chapter 17 Begin Date: 1/30/2018 3:00:00 AM-Due Da
ID: 1873753 • Letter: C
Question
Class ManagementHelp lomework-Chapter 17 Begin Date: 1/30/2018 3:00:00 AM-Due Date: 2/14/2018 11:59:00 PM End Date: 5/18/2018 12:00:00 AMM (16%) Problem 6: A student knows that an ambulance siren has a frequency of, 404 Hz. He measures, when the ambulance is approaching him, the frequency-413 Hz. Assume the speed of sound is 343 ms in this problem. 33% Part (a) Input an expression for the ambulance's speed, vs in terms of the frequencies and the speed of sound v Grade Summary Deductions Potential to % Late work% 75% Late Potential 75% 7 8 9 HOME Submissions 1|2|3| Attempts remaining: (0% per attempt) detailed view END NO BACKSPACE ECLEAR 096 tio. I give up! Submit Hints:-.deductionperhint. Hints rem bair Feedback: deduction per feedback 33% Part (b) what is this speed, in meters per second? 33% Part (c) If ambulance is moving away with the same speed as in part (b), what is the wavelength measured by the student in meters? AII content © 2018 Expert TA LLCExplanation / Answer
Solution ;-
(a) by doplers formula,
f0 = fz * v/(v-vs)
f0v - f0vs = fz v
vs = (f0-fz) v / f0
b] vs = (413-404)*343/413 = 7.4745 m/s
c] f1 = 404*343/[343+7.475] =395.48 m/s
lambda = 343/395.48 = 0.909 m