Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management I Help Homework-Chapter 22 Begin Date: 3/26/2018 12:00:00 AM- D

ID: 2033536 • Letter: C

Question

Class Management I Help Homework-Chapter 22 Begin Date: 3/26/2018 12:00:00 AM- Due Date: 4'9/2018 11:59:00 PM End Date: 5 (10%) Problem 7: A a 75 m long section of cable carrying current to a car starter motor makes an angle of 60° with the Earth's 5.9 × 100 T magnetic field. 18 12:00:00 AM 50% Part (a) What is the current in A when the wire experiences a force of8.510-3 N? Correct Answer 1-221.8 Final Grade 100% Student Answer 1-2.21 10 1-22 Grade Detail Correct Student Feedback Final Answer Credit 100% Submission History Answer -2.21 102 -22 Hints Feedback Totals 0% 0% 0% 0% Totals 0% 0% 0% 0% through a strong horseshoe magnet, subjecting 5.00 cm of it to a perpendicular 1.75 I field, what force is exerted on the segment of wire in N?

Explanation / Answer

We know that Force is given by:

F = i*L*B

i = 221.8 Amp

L = 5 cm = 0.05 m

B = 1.75 T, then

F = 221.8*0.05*1.75

F = 19.4 N

Please Upvote.