Class Management I Help Homework Assignment #20 Begin Date: 3 /25/2018 4:00 00 P
ID: 2033630 • Letter: C
Question
Class Management I Help Homework Assignment #20 Begin Date: 3 /25/2018 4:00 00 PM Due Date 00 PM End Date: 1 (33%) Problem 3: An ideal parallel plate capacitor has cross-sectional area A- 2.8 em2 and separation d 5 mm Ose of the plates has a net electric chage of +55 n/C and the other plate has a net electric charge of-55 nC Two dielectrics, with dielectric 2d constarts K1 _ 4 and K2 = 8, are placed in series in-between the plates of the capacitor What sthe potental energy (in m) of this capacio Grade Semmar sinocos tial detailed vien Degrees Radians Teedback dedcts per feebechk 5Explanation / Answer
(1).
Here, in the question, two dielectrics are inserted in parallel plates
Given- Charge on plates(Q)= 55nC
Distance between plates (2d)= 2*5mm= 10mm or 10*10^-3m
Height of dielectrics (d)= 5mm= 5*10^-3
Dielectric constant K1 and K2= 4 and 8
Area of plate is (A)= 2.8cm^2= 2.8 *10^-4m^2
Now we have to find potential difference between plates
As there are two dielectrics inserted
Capacitance of individual
C1= (E'*A*K1)/d Where E'= Permiability constant= 8.85*10^-12
C2= (E'*A*K2)/d
C=C1*C2/(C1+C2).....eq(1)
Inserting values of C1 and C2 in eq(1)
We will get C=(K1*K2*E'*A)/d(K1+K2)
C= (4*8*8.85*10^-12*2.8*10^-4)/5*10^-3*12
C=13.2*10^-13
Now we have a capacitance of system now we have to find the potential difference(V)
As we know Q=CV
or V=Q/C
V=(5.5*10^-8)/(13.2*10^-13)
V=0.41*10^3= 416.6v
Potential difference is = 416.6volt