If you could explain how to get the answers to any of these problems and show th
ID: 1876946 • Letter: I
Question
If you could explain how to get the answers to any of these problems and show the work it would be greatly appreciated. Thank you
A) 93ft.Ibs B 125ft.lbs C) 168ft. lbs D) 210ft. lbs 10.In a recent series of experiments at a major university (not this one), a common variety of snail was found to move a distance of 49cm in 1.25minutes. The average speed of this mollusk was A) 39.2m/s B) 0.653m/s C) 0.00653m/s D) 3.0x 10'm/s 11.A gun fires a bullet down the length of its barrel (0.25m), and the bullet ends up traveling 275m/s. What was the average acceleration? A) 2.11 x 10m/s B) 1.25m/s C) 550m/s D) 1.51 x 10'm's 12.According to some researchers, Peregrine Falcons can dive at the unbelievable terminal velocity of 210mph. How long would it take one of these birds to reach an unsuspecting mouse 250ft below? A) 0.812sec B)1.23sec C)3.12sec D) 308sec 13.Which of the following graphs of position verses time is that of an object undergoing nonzero constant velocity? B) C) D) Fhor kiuarys.im D) 4, which of the following graphs ofv 1 cny verses times that of an object approaching terminal velocity2 A) B) C) D) Th) B) 15. A major league pitcher accelerates a ball from zero to 45m/s in 0.085sec. What's the average acceleration of the ball while it is in his hand? A) 529m/s B) 3.83m/s C)11.3m/s'.D)113m/s'Explanation / Answer
10.
Average Speed = Distance traveled/time taken
distance = 49 cm = 0.49 m
time = 1.25 min = 1.25*60 = 75 sec
So,
Avg Speed = 0.49/75 = 0.00653 m/sec
11.
Using equation
V^2 = U^2 + 2*a*S
a = (V^2 - U^2)/(2*S)
U = initial speed = 0 m/sec
V = final speed = 275 m/sec
S = distance traveled = 0.25 m
a = (275^2 - 0^2)/(2*0.25)
a = 151250 = 1.51*10^5 m/sec^2
12.
from Q10
time = distance/Velocity
distance = 250 ft = 76.2 m
(1 ft = 0.3048 m)
speed = 210 mph = 210 mile/hr
1 mile = 1609.34 m
Speed = (210 mile/hr)*(1609.34 m/1 mile)*(1 hr/3600 sec) = 93.88 m/sec
Now
time = 76.2 m/(93.88 m/sec) = 0.812 sec
15.
V = U + a*t
a = (V - U)/t
a = (45 - 0)/0.085 = 529.41 m/sec^2
Please Upvote.