Mariana finds a cave to explore. Starting at the cave entrance, Mariana first fo
ID: 1878656 • Letter: M
Question
Mariana finds a cave to explore. Starting at the cave entrance, Mariana first follows a passage 75.0 m north, then turns and moves 250 m east, then goes 124 m at an angle 30.0° north of east, and finally moves 172 m south. Find the resultant displacement from the cave entrance. Shown is a sketch of the situation not drawn to scale. (Give the magnitude of the displacement in m and the direction in degrees south of east.) Cave entrance Final position G What is the resultant displacement from the entrance? magnitude direction 90 Remember that the angle is found by taking the inverse tangent of the y-component of the total displacement divided by the x-component. Be sure to include signs in your calculation.°south of eastExplanation / Answer
1.
Suppose given that Vector is R and it makes angle A with +x-axis, then it's components are given by:
Rx = R*cos A
Ry = R*sin A
Using above rule:
R1 = 75 m in North,
R1x = 0 m
R1y = 75 m
R2 = 250 m in East
R2x = 250 m
R2y = 0 m
R3 = 124 m & angle = 30 deg above +ve x-axis
R3x = R3*cos A3 = 124*cos 30 deg
R3x = 107.39 m
R3y = R3*sin A3 = 124*sin 30 deg
R3y = 62 m
R4 = 172 m in South
R4x = 0 m
R4y = -172 m
Now, Net displacement will be
Rnet = Rnet)x + Rnet)y
Rnet = (R1x + R2x + R3x + R4x) i + (R1y + R2y + R3y + R4y) j
Using above values
Rnet = (0 + 250 + 107.39 + 0) i + (75 + 0 + 62 - 172) j
Rnet = 357.39 i - 35 j
|Rnet| = sqrt (Rnet_x^2 + Rnet_y^2)
|Rnet| = sqrt (357.39^2 + (-35)^2)
|Rnet| = 359.099 m
|Rnet| = 359.1 m
Direction of Rnet will be
Direction = arctan (Rnet_y/Rnet_x)
Direction = arctan (35/357.39) = 5.59 deg
Direction = 5.59 deg below positive x-axis = 5.59 deg South of East
Please Upvote.
Comment below if you have any doubt.