In the rectangle of the figure the sides have lengths 5.18 cm and 12.5 cm, q1 =
ID: 1882530 • Letter: I
Question
In the rectangle of the figure the sides have lengths 5.18 cm and 12.5 cm, q1 = -5.92 C, and q2 = +2.29 C. With V=0 at infinity, what is the electric potential at (a) corner A and (b) corner B? (c) How much work is required to move a charge q Subscript 3 Baseline equals plus 3.05 C from B to A along a diagonal of the rectangle? (d) Does this work increase or decrease the electric potential energy of the three-charge system? Is more, less, or the same work required if q3 is moved along a path that is (e) inside the rectangle but not on a diagonal and (f) outside the rectangle?
1 92Explanation / Answer
a)
Electric potential at point A
VA =KQ1/r1 +KQ2/r2 =(9*109)[-5.92/0.125 +2.29/0.0518]*10-6
VA=-28363.55 Volts
b)
ELectric potential at point B
VB =KQ1/r1 +KQ2/r2 =(9*109)[-5.92/0.0518 +2.29/0.125-]*10-6
VB=-863,691.43 V
c)
Work donw
W=Q3(VA-VB)=(3.05*10-6)(-28363.55-(-863691.42))
W=2.5478 Joules
d)
increases Since postive amount of work done in moving charge from B to A
e)
same amount of work is required
f)
same amount of work is required since work done is independent of path