In the rectangle of the figure the sides have lengths 5.84 cm and 16.4 cm, q_1 =
ID: 3162265 • Letter: I
Question
In the rectangle of the figure the sides have lengths 5.84 cm and 16.4 cm, q_1 = -4.64 mu C, and q_2 = +1.56 mu C. With V = 0 at infinity, what is the electric potential at (a) corner A and (b) corner B? (c) How much work is required to move a charge q_3 = +2.83 mu C from b to A along a diagonal of the rectangle? (d) Does this work increase or decrease the electric potential energy of the three-charge system? Is more, less, or the same work required if q3 is moved along a path that is (e) inside the rectangle but not on a diagonal and (f) outside the rectangle?Explanation / Answer
Here ,
at the corner A
a) electric potential at corner A = k * q1/0.164 + k * q2/.0584
electric potential at corner A = 9 *10^9 * 10^-6 * (-4.64/.164 + 1.56/.0584)
electric potential at corner A = -14223.2 V
b)
at the corner B
electric potential at corner B = k * q1/.0584 + k * q2/0.164
electric potential at corner B = 9 *10^9 * 10^-6 * (-4.64/.0584 + 1.56/0.164)
electric potential at corner B = -629458.7 V
c)
work done in mmoving the charge = (VA - VB) * q
work done in mmoving the charge = (-14223.2 - (-629458.7)) * 2.83 *10^-6
work done in mmoving the charge = 1.74 J
d)as the work is positive
this will increaser the electric potential energy of system
e)will remain the same
f) will remain the same