Submit Answer Save Progress Practice Another Version 8. 12 points My Notes Ask Y
ID: 1883775 • Letter: S
Question
Submit Answer Save Progress Practice Another Version 8. 12 points My Notes Ask Your Te The magnitude of vector A is 29.8 m and it points in the ty axis direction. The magn 215.1 m and it points in the tx axis direction itude of vector B is 205.0 m and it points at an angle of 22.0° counterclockwise from tx axis. The magnitude of vector C is s (a) Which vector has the largest x component? (b) Which vector has the largest y component? Additional Materials Ln Reading My Ask Your 30.4 units. What are its magnitude and direction? Give the direction as an angle measured counterclockwise are its magni The x-component of vector Ris R 252 units and its y component is R, units direction counterclockwise from the +x-axis Additional MaterialsExplanation / Answer
1) Vector A = 0 i^ + 29.8 j^
Vector A = 205*cos22 i^ + 205*sin22 j^ = 190.1 i^ + 76.8 j^
Vector C = 215.1 i^ + 0 j^
a) Largest x-component = 215.1 m of Vector C
b) Largest y-component = 76.8 m of Vector B
2) Rx = 25.2 unit
Ry = 30.4 unit
R = sqrt[Rx^2 + Ry^2] = 39.5 unit
Direction = arctan(Ry/Rx) = arctan(30.4/25.2) = 50.3 degree