Please do the last two questions air ai 1.00 d medium 1 2d d medium 2 air nar= 1
ID: 1884133 • Letter: P
Question
Please do the last two questions
air ai 1.00 d medium 1 2d d medium 2 air nar= 1.00 A light ray hits a composite slab of material at an angle as shown in the diagram. In this case, -383°, 1-1.11. n2-134. What is the angle of refraction as the light ray passes from air into the first medium? refraction, 1 33.92 Note: the diagram is not drawn to scale Check Correct Marks for this submission: 1.00/1.00 What is the angle of refraction as the light ray passes from medium 1 into medium 2? refraction, 2 27.53 Check Correct Marks for this submission: 1.00/1.00 If the light has a wavelength of 617.2 nmin air, what is its wavelength in medium 1? ,-| 681,4 nm CheckExplanation / Answer
refractive index of medium = wavelength in air/wavelength in medium = 617.2 nm/wavelength in medium
given refractive index of medium = 1.11
therefore, 1.11 = 617.2/wavelength of medium
------> wavelength of medium = 617.2 nm/1.11 = 556.036 nm
-------> maximum angle = sin-1(1/1.11) = 64.27o (criticalangle concept)
in case of any doubt, please comment