I only need help with part 2, thanks! 017 (part 1 of 2) 10.0 points A small 4.58
ID: 1886279 • Letter: I
Question
I only need help with part 2, thanks!
017 (part 1 of 2) 10.0 points A small 4.58 g plastic ball is suspended bya 16.3 cm long string at an angle of 22.4° in a uniform electric field of 1430 N/C, as shown. 22.4 1430 N/C 16.3 cm 4.58 g Is the ball's charge positive or negative? 1. Unable to determine 2. Positive 3. Negative 018 (part 2 of 2) 10.0 points If the ball is in equilibrium when the string makes a 22.4° angle with the vertical, what is the net charge on the ball? The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2, and the Coulomb constant is 8.98755 x 10' N m/C2 Answer in units of uCExplanation / Answer
let 's writeb the equations for equilibrium,
Let the tension in string = T
T cos 22.4 = 4.58 x 10^-3 (9.8)
T sin 22.4 = 4.58 x 10^-3 (9.8) tan 22.4
qE= 4.58 x 10^-3 (9.8) tan 22.4
q (1430) = 18.4998 x 10^-3
q = 12.93 micro C apprx