Consider the motion of a projectile P of mass m P = 18.5 kg, which is shot with
ID: 1895325 • Letter: C
Question
Consider the motion of a projectile P of mass mP = 18.5 kg, which is shot with an initial speed vP = 1675 m/s as shown in the firgure. Ignore aerodynamic drag forces. Compute the projectile's angular momentum WRT the point O as a function of time from the time it exists the barrel until the time it hits the ground.
Explanation / Answer
choose O(0, 0)
at time t: vx = vpcos, vy = vpsin - gt
x = vpcos*t, y = vpsin*t - gt2/2
the projectile's angular momentum WRT the point O
= mp (x i + y j) x (vx i + vy j)
= mp [x*vy - y*vx]
= -mpvpgt2cos k
magnitude = mpvpgt2cos
direction: into the page