A 4-kg mass is launched with zero initial velocity on a frictionless circular tr
ID: 1902751 • Letter: A
Question
A 4-kg mass is launched with zero initial velocity on a frictionless circular track. The speed of the mass at point 1 is 20 m/s. The mass than travels along a rough horizontal surface between points 1 and 2 (L=4 m, muk=0.3). It then travels up a frictionless slope. Given the speed at point 1 find the height H from which the mass was released Find the acceleration of the system as it travels from point 1 to 2 Find the kinetic energy of the system at point 2 Find the maximum height reached by the mass up the slope Find the distance up the slope corresponding to the maximum heightExplanation / Answer
a)mgh=KE=.5mv^2 H=.5v^2/g=.5*20^2/9.8=20.41m b)fk=ukN=.3*m*9.8=.3*4*9.8=11.76N a=-11.76/4=2.94m/s^2 c)v^2=u^2+2as v=root(400-2*2.94*4)=19.4m/sec d)KE=mgh=> h=.5v^2/g h=.5*19.4^2/9.8=19.2m e)x=hcot30=33.26m