Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4-kg mass is launched with zero initial velocity on a frictionless circular tr

ID: 2185168 • Letter: A

Question

A 4-kg mass is launched with zero initial velocity on a frictionless circular track. The speed of the mass at point 1 is 20 m/s. The mass than travels along a rough horizontal surface between points 1 and 2 (L=4 m, ?k=0.3). It then travels up a frictionless slope.
aGiven the speed at point 1 find the height H from which the mass was released
b.Find the acceleration of the system as it travels from point 1 to 2
c.Find the kinetic energy of the system at point 2
d. Find the maximum height reached by the mass up the slope
e.Find the distance up the slope corresponding to the maximum height

Explanation / Answer

v=sqrt(2gh) a)so h=20.41 b)a=u*g=.3*9.8=2.94 c)K=.5*m*20^2-umg*4=753.96 J d)mgh'=753.96 so h'=19.2 e)d=h sin theta=19.2 sin theta